Ugrás a fő tartalomra

Gyártás/bontás modul használata

Receptúra létrehozása, gyártás és bontás receptúra alapján. v.8.7.9 (2024.09.06)

Több mint 10 hónappal ezelőtt frissítve

Bevezetés

Ebben a leírásban bemutatjuk, hogyan használható az Innonest gyártás/bontási modulja. A modul lehetőséget biztosít arra, hogy receptúra alapján végezzük el a gyártási vagy bontási folyamatokat, így egyszerűsítve és nyomon követhetővé téve a termelési folyamatokat.

Receptúra létrehozása

1. A menüben kattints a 'Törzsadatok' fülre, majd válaszd ki a 'Receptúrák' menüpontot.


2. Az új receptúra hozzáadásához kattints az 'Új recept' gombra.


3. Add meg a receptúra nevét, majd válaszd ki a terméket, amelyhez a receptúra tartozik. Csak a terméktörzsben rögzített termékek közül tudod kijelölni a gyártani kívánt terméket!

4. Írd be, hogy hány darabra vonatkozik a recept.

5. A tételek hozzáadásához a 'Tételek hozzáadása a recepthez' szekcióban választhatsz termékeket a terméktörzsből azaz másnéven anyagokat. Itt beállíthatod az egyes tételek mennyiségét is.

Receptúra módosítása

1. A receptúrák listájában válaszd ki a módosítani kívánt receptúrát.

2. Kattints a 'Szerkesztés' gombra.


3. Itt módosíthatod a receptúrához tartozó tételeket, mennyiségeket, és egyéb paramétereket.


4. A változtatások mentéséhez kattints a 'Mentés' gombra.

Gyártási és bontási folyamatok létrehozása

1. A gyártás vagy bontás indításához kattints a 'Törzsadatok' fülön belül a 'Receptúrák' menüpontra ezen belül pedig a fogaskerék ikonra és válaszd ki a Gyártás / bontás menüpontot.


2. Az új gyártás vagy bontás létrehozásához kattints az 'Új gyártás/bontás' gombra.


3. Válaszd ki a művelet típusát (gyártás vagy bontás).


4. Válaszd ki a receptúrát, amely alapján a gyártást vagy bontást el szeretnéd végezni.


5. Állítsd be a gyártandó vagy bontandó mennyiséget.


6. A folyamat indításához kattints a 'Mehet' gombra.

Gyártási és bontási folyamat nyomon követése

1. A létrehozott folyamatokat lista nézetben tudod áttekinteni és nyomon követni.


2. A listában láthatod a folyamat aktuális státuszát (pl. Folyamatban, Elkészült). Ez azt jelenti, hogy a folyamatban lévő gyártási sor még nem lett lefuttatva, azaz elindítva. Az elkészült pedig azt jelenti, hogy már legyártottuk vagy bontottuk az adott receptúra alapján.


3. A részletek megtekintéséhez (három pötty ikon) kattints a folyamatra, ahol elérhetők az anyagfelhasználás részletei (Tétel napló), valamint a gyártási napló (Gyártási napló vagy a Bontási napló).

4. A gyártás vagy bontás törlésére csak abban az esetben van lehetőség, ha az adott recept alapján a folyamat még nem indult el. Amennyiben a gyártás vagy bontás már legalább egyszer elindult és sorszámot kapott, azt a listanézetből többé nem lehet törölni.

Gyártás/bontás indítása

  1. Ahhoz, hogy gyártani vagy bontani tudjunk. Kattintsunk a létrehozott receptúra sorában található 'három pötty' ikonra.

  2. Válasszuk ki, hogy Új gyártás vagy Új bontást szeretnénk elvégezni.


3. Írjuk be a gyártandó vagy bontandó mennyiséget.

4. A folyamat következő lépésében meg kell adnunk a raktárakat. Először válasszuk ki, hogy a gyártott terméket melyik raktárba kívánjuk elhelyezni, majd határozzuk meg, hogy a gyártáshoz szükséges anyagokat melyik raktárból használjuk fel. Bontás esetén ennek fordítottja történik: először válasszuk ki, hogy melyik raktárból bontjuk szét a terméket, majd adjuk meg, hogy a bontott alkatrészeket mely raktárakba szeretnénk elhelyezni.


5. A gyártás és bontás során tájékoztatás kapunk arról, hogy milyen termékeket használunk fel, azoknak mennyi a tétel beszerzési egységára, és a gyártandó menyiséghez vagy a bontandó mennyiséghez mennyi szükséges az egységnyi recept alapján. Illetve gyártás során mennyibe kerül ez nekünk. Természetesen szolgáltatást is hozzá lehet adni nem csak terméket a gyártási vagy bontási folyamatokhoz a receptúráknál.

További beállítások és funkciók

1. A receptúrákhoz hozzáadhatsz megjegyzéseket, dokumentumokat és egyéb kiegészítő információkat.

2. A gyártási folyamat során lehetőség van különböző raktárak kijelölésére az egyes tételekhez, így optimalizálva a logisztikai/raktározási folyamatokat.

3. A gyártási folyamat során gyári számos termékek is előállíthatók vagy bonthatók. Ilyen esetekben a receptúra alapján kizárólag egész szám adható meg, tizedes értékek használata nem lehetséges. Amikor gyári számos termékekkel dolgozunk, a rendszer automatikusan módosítja a készletet: a gyártás során hozzáadja, a bontás során pedig levonja az adott gyári számú terméket a készletből.

4. A gyártási és bontási folyamatokban a rendszer maximum két tizedesjegyet képes kezelni, így a három vagy négy tizedesjegyű értékeket nem támogatja. Az adatok minden esetben két tizedesjegyre kerülnek kerekítésre.

5. Lehetőség van a teljes receptúra, illetve a gyártás vagy bontás törlésére, azonban ehhez adminisztrátori jogosultság szükséges. Ezt a 'Beállítások' menü 'Programbeállítások' szekciójában, a 'Termék és készletkezelés' részben található Napló törlése és készlet nullázása gomb segítségével lehet végrehajtani. Fontos figyelmeztetés, hogy ebben az esetben minden meglévő terméknél a készletmozgások és a termékmozgási napló teljes mértékben törlődik, és visszaállításra nincs lehetőség!

6. Mi történik, ha egy raktárat törlünk, és hova kerülnek a gyártott vagy bontott termékek? Egy raktárat fizikailag törölni nem lehet, csak inaktiválni. A főraktár pedig inaktiválni sem lehet. Ahhoz, hogy egy raktárat inaktiválni lehessen, először a benne lévő termékeket át kell helyezni egy másik raktárba átvételezéssel. Ha a raktárban negatív készlet van, akkor leltározással nullára kell hozni a negatív értéket, mielőtt a raktár inaktiválható lenne.

Modul előfeltételei:

  • Smarty vagy miniÜgyvitel csomag

  • Smarty csomag esetén szükséges a Terméktörzs, készletkezelés modul előfizetése

  • Beállítások - Programbeállítások - Termék és készletkezelés - Készletkezelés profin mód használata

Választ kapott a kérdésére?